Súčasnosť

 Tam, kde na západ tečúci Ipeľ naberá smerom na juh ostrú zákrutu a pokračuje na severozápad, nachádzame malú novohradskú obec Kováčovce. Kedysi kuriálna, ale v podstate chudobná dedina leží v krásnom prostredí, obohatená zázračnou prírodou. Možno práve to sem priťahovalo niekdajších zemepánov, lebo územie s 1162 ha sa už vtedy delilo na mnoho častí a poľnohospodárska pôda bola iba „stredne úrodná“, ako to napísal aj András Vályi v 18. storočí. Kopcovité okolie krajiny však nahrádza všetko. 

 Iba kúsok od Kováčoviec je novohradské mestečko Szécsény, osada s bohatou minulosťou. Na jej lúke v dobe Ferenca Rákóccziho usporiadali aj národné zhromaždenie.
Ipeľ prekrižovali na viacerých miestach mosty, priechody sa husto striedali. Kováčovský sedliak sa tak rýchlo dostal so svojim tovarom na trhy do Szécsényu a Balassagyarmatu i do tamojších úradov. Cez mosty prechádzali peši do kostola do Hugyagu a Szécsényu, pretože v Kováčovciach dlho nebol postavený Boží dom.  Prechádzal tu i hlavný ťah cesty č. 2 Budapešť – Košice, ktorá prvýkrát medzi Kováčovcami a Hugyagom prekrižovali Ipeľ. Trasa hlavnej cesty križovala druhýkrát rieku pri Pőstyénypuszte.  Drevený most roku 1849 podpálil Görgely, no znovu ho postavili. Roku 1894 postavili už oceľový most, mrežovaný, s tromi oblúkmi. V roku 1944 ho však Nemci vyhodili do povetria. Toto premostenie sa podarilo obnoviť a odovzdať do užívania 23. februára 2012.

 V dedine je hostinec a obchod COOP JEDNOTY a obchod s cukrárňou. Na území 600 ha, ktoré patrilo bývalému JRD, hospodári SK ADROIPEĽ s. r. o. a niekoľko ďalších samostatne hospodáriacich roľníkov.  V obci pôsobí v celej krajine známy jazdecký oddiel, vedený Floriánom Jancsóm s 8 koňmi na parkúrové skákanie. Usporadúvajú sa tu i celoštátne preteky v parkúrovom skákaní koní.  Rieka tu tečie vo svojom pôvodnom koryte obkolesená romantickou prírodou a dobrými miestami na rybolov. Záujem sa prejavuje aj o staré kúrie. Všetko toto môže prilákať mnohých turistov, vytvoriac tým nové pracovné miesta i pre miestnych obyvateľov.

Pozoruhodnosti obce:
V roku 2004 bol  postavený kostol zasvätený Blahoslavenej Matke, kde sú bohoslužby katolíkov a evanjelikov.
V roku 2003 bola postavená v centre obce pamätná tabuľa Gyulovi Krúdymu, ako pocta veľkému maďarskému spisovateľovi. V obecnom cintoríne sa nachádza náhrobný kameň Krúdyho prarodičov. Nachádza sa tu aj zavalená krypta. Neďaleko pamätnej tabule stoja dve pekné vyrezávané kopije, postavený na počesť záboru vlasti a 700. výročia prvej písomnej zmienky o obci. Tu v roku 2006 bola umiestnená pamätná tabuľa hrdinom z obce ktorí padli vo svetových vojnách.  Kúria Szentiványiovcov stojí v blízkosti kostola, bývajú tam potomkovia Várköziovcov. Barokovo - klasicistická budova postavená v druhej polovici 18. storočia, v 19. storočí prestavaná.  Kúria Herrmannovcov, rokokovo – klasicistická z 18. storočia. Zovňajšok sa však na nepoznanie zmenil. V novších časoch bol v budove obecný úrad, materská škola a kultúrny dom. Budova bola v roku 2005 obnovená. Kúria Himmlerovcov stojí v puste Peťov. Budovu používalo družstvo ako sýpku. Dnes vlastnia kúriu zahraničný podnikatelia.  Času vzdorujú ruiny kúrie Percsinovcov a Drexlerov mlyn. Pozornosť si zaslúži aj budova bývalej hasičskej zbrojnice so stanovou strechou a vežou.  Jubilejná škola postavená v Peťove medzi dvomi vojnami, učil v nej aj Fraňo Kráľ. Oproti sa nachádza Spoločenský dom, na ktorej je umiestnená pamätná tabuľa Fraňa Kráľa, postavená v roku 2005.  Na cintoríne v Peťove stojí, okrem náhrobných kameňov, aj hodnotný ústredný kríž cintorína s pekným korpusom.

KALENDÁR

September 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
meniny má: Michal, Michaela

VYHĽADÁVANIE

Počasie na Slovensku: